Відбудова України: Хто має право на участь?
Вересень-грудень 2022
У вересні 2022 року Центр міської історії у співпраці з Фондом імені Гайнріха Бьолля, Бюро Київ – Україна розпочинає серію публічних подій "Відбудова України: Хто має право на участь?". Ми ініціюємо проєкт, щоб створити майданчик для обміну досвідом та думками щодо викликів, підходів та практик залучення громади до процесів пов'язаних із відновленням громад (стратегічних та тактичних).
Повномасштабне вторгнення Росії в Україну кардинально змінило життя українських громад. Спільноти мобілізувались для захисту, підтримки, допомоги, логістики, надання прихистку. Пів року війни позаду: децентралізація процесів прийняття рішень, стале міське самоврядування, сильне громадянське суспільство та самовідданість військових дали можливість вистояти, адаптуватись, продовжувати захист та поступово відновлюватись. Сьогодні громади крок за кроком переходять від тактичних та реакційних дій до розбудови стратегій та планування майбутнього.
Нині багато громад почали процеси відновлення та розробки стратегій і планів, для ліквідації наслідків та відповіді на виклики війни. А їх дійсно багато: захист та безпека, відбудова житла та інфраструктури, енергетична криза, відновлення психічного та фізичного здоров'я мешканців та мешканок, вимушене переміщення населення, необхідність забезпечення умов для життя та мобільності людям з інвалідністю, соціальна інтеграція ветеранів, переселенців та інших людей, на яких психологічно та економічно вплинула війна, необхідність заново вчитись жити разом людям з різним досвідом переживання війни, переміщення бізнесів, забезпечення житлом людей, що постраждали від війни, рівний доступ до соціальних та освітніх послуг, нові навантаження на транспортну та інженерну інфраструктури, реабілітація поранених та постраждалих на війні. Одночасно з'являються професійні ініціативи, що пропонують кооперацію громадам для реалізації спільних тактичних та стратегічних проєктів.
Більшість ініціатив акцентують на необхідності широкого залучення до обговорення та реалізації проєктів відновлення громад. Деякі напрацьовують партисипативні практики відновлення методом спроб та помилок. Інші ініціюють процес розробки методики такого залучення. Зважаючи на травматичний досвід, який пережили та продовжує переживати значна кількість населення, а також потенційні конфлікти в спільноті, пов'язані із різними культурними та соціальними досвідами місцевих мешканців, осіб з постраждалих громад, військових, волонтерів є потреба переглянути та адаптувати підходи до процесів залучення місцевої спільноти з увагою до необхідності побудови довіри в спільноті. З іншого боку, з 2014 року ми маємо досвід громад та ініціатив, які вже мають важливий досвід залучення в умовах війни, конфлікту, переживання травматичного досвіду.
Під час серії публічних дискусій та презентацій у межах "Відбудова України: Хто має право на участь?" ми зберемо різноманітні досвіди побудови діалогу в громадах та спільнотах під час та після військових конфліктів або сильних соціальних та культурних потрясінь, а також спільно напрацюємо та обговоримо ключові принципи та цінності, на яких має базуватись участь всіх ключових акторів для обговорення майбутнього відновлення громад. Ми спробуємо знайти відповіді на питання:
- Які соціальні та культурні зміни відбуваються в наших громадах під час війни? Як ці трансформації будуть впливати на процес участі громади?
- Як побудувати діалог в спільнотах з різним культурним та соціальним досвідом? Як допомогти пережити травматичний досвід, налагодити розмову та дати поштовх думати про майбутнє?
- Чого ми можемо навчитись з історичного та іноземного досвід залучення мешканців та мешканок до процесу відновлення міст після війни або катастрофічних соціальних та фізичних потрясінь?
- Як залучати мешканців та мешканок до планування майбутнього відновлення наших громад?
- Які питання ми маємо поставити собі? Які нові практики маємо віднайти? Як бути інклюзивними? Як сформувати ключові принципи та підходи до залучення в наших громадах?
Програма складається з п'яти публічних подій у форматі презентацій, панельних дискусій та міні воркшопу, а також п'яти коротких просвітницьких відеолекцій.
КОМАНДА ПРОЄКТУ
- Кураторка проєкту Марія Грищенко
- Продюсування: Вікторія Панас
- Консультування: Софія Дяк, Ірина Склокіна
- Комунікаційний супровід: Мар'яна Мазурак
- Логістичний та технічний супровід: Софія Андрусишин, Олександр Дмитрієв
- Дизайн: Олександра Давиденко
Проєкт здійснюється у співпраці з Фондом імені Гайнріха Бьолля, Бюро Київ – Україна.