Шталаг 328 на Цитаделі: топографія полону

Шталаг 328 на Цитаделі: топографія полону

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

липень - грудень 2021

Понад 5 мільйонів радянських військових потрапили до німецького полону під час Другої світової війни. Майже 60% з них не дожили до її завершення. Один із таборів для полонених розташовувався у Львові. Це шталаг 328 на Цитаделі. Тисячі полонених загинули тут унаслідок голоду, інфекційних хвороб або були розстріляні. Нині мало що нагадує про ті події. Вигляд Цитаделі змінюється дуже швидко.

У 2021 р. Центр міської історії отримав підтримку від Управління туризму Львівської міської ради для реалізації проекту "Топографія полону", що має на меті створити цифрову мапу колишнього табору та базу даних з іменами загиблих полонених з України та інших країн, а також екскурсійний маршрут за матеріалами дослідження.

Цитадель — комплекс фортифікаційних споруд зведених у Львові у середині XIX століття внаслідок революційних подій 1848 року для посилення контролю австрійського війська над містом. У різний час тут дислокувалися військові гарнізони Габсбурзької імперії, українські, польські та радянські війська. У період нацистської окупації Цитадель використовували як табір для радянських військовополонених.

Історія шталагу №328 на Цитаделі у Львові — частина ширшого наративу про націонал-соціалістичне насильство щодо радянських військовополонених під час Другої світової війни, жертвами якого стали 3,5 мільйони осіб. Також вона безпосередньо пов'язана з такими історіографічними темами як Голокост, колаборація та спротив, примусова праця, діяльність УГКЦ, політика пам’яті про війну у Радянському Союзі та сучасній Україні. Це також історія про функціонування комплексу будівель шталагу №328, умови утримання та подальші долі полонених, що є малодослідженою частиною історії Цитаделі.

В Україні не існує жодної спеціалізованої інституції, яка б досліджувала та зберігала пам'ять про радянських військовополонених — жертв націонал-соціалістичного насильства. Ця тема лише частково представлена в експозиціях Національного музею історії України у Другій світовій війні та кількох інших українських музеях. У світі є всього кілька прикладів компексної меморіалізації місць розташування таборів для радянських військовополонених як от Меморіал "Шталаг 326 (VI K) Зенне" у Штукенброці (Німеччина) чи Меморіальний комплекс "Шталаг 342" у Молодечному (Білорусь).

Проект має на меті привернути увагу до історичного контексту Цитаделі як табору військовополонених; зібрати, систематизувати та удоступнити матеріали про історію шталагу №328, що сприятиме розвитку туристичних маршрутів комплексом, а також якісній публічної дискусії про минуле Цитаделі та її подальші перспективи.

Проект реалізовує Центр міської історії за підтримки Управління туризму Львівської міської ради у співпраці з ГО "Після тиші".

  • img

Зображення

Верхнє: З колекції Державного архіву Львівської області / Міський медіаархів Центру міської історії