Суспільство з кіноапаратом
серпень-грудень 2021
Виставковий зал Центру міської історії
Кіноаматорство – явище, безпосередньо пов'язане з технологією малоформатної зйомки. Його витоки сягають кінця ХІХ століття, однак масового характеру воно набуло в середині та другій половині ХХ. Кінозйомка для багатьох стала засобом творчої реалізації, інструментом пам'яті і фіксування важливих подій у житті, а також нагодою для проведення дозвілля та взаємодії між людьми. Кілометри плівок, відзняті кіноаматорами, досі залишаються непереглянутими через занепад технології та приватний характер зйомок. Спадщина кіноаматорів – це масштабний пласт візуальних джерел, які свідчать про минуле з перспективи особистого погляду людини.
Виставкою "Суспільство з кіноапаратом" запрошуємо зазирнути у світ кіноаматорства та хочемо поділитися історією цього явища, показати унікальні, раніше небачені матеріали. Привернути увагу й актуалізувати розмову про важливість збереження спадщини кіноаматорів. Подумати разом про зв'язок людини, технології та творчості, соціальні аспекти кінознімання, особливості цього явища як частини візуальної культури та, зрештою, про значення сучасного використання медіатехнологій.
В основі виставки – колекція аматорських фільмів з приватних збірок, яка була зібрана впродовж останніх десяти років Міським медіаархівом Центру міської історії та продовжує поповнюватись новими знахідками і відкриттями. На виставці хоч і переважають приклади аматорського та домашнього кіно авторів зі Львова, однак експозиція включає широку географію у межах України. Якщо врахувати подорожі, то зйомки виходили й далеко за межі країни та навіть континенту.
Щоб зробити розповідь більш повною, до виставки також включені матеріали з-поза нашої колекції, які є унікальними і досі невідомими. Це фільми письменниці, мандрівниці Софії Яблонської та хіміка, фотографа Вітольда Ромера. Не менш важливо було залучити роботи львівського режисера і наставника аматорського руху Романа Бучка.
Години роботи
- середа – п'ятниця з 12.00 до 19.00
- субота та неділя з 12.00 до 18.00
Над виставкою працювали
- Олександр Маханець, куратор виставки
- Сергій Петлюк, візуальний куратор
- Вікторія Панас, координаторка виставки
- Олександр Маханець, Ірина Склокіна, Богдан Шумилович, автори текстів
- Софія Дяк, консультування
- Мар'яна Мазурак, Вікторія Панас, комунікаційний супровід
- Тетяна Федорук, фінансовий супровід
- Анастасія Засєдко, асистування та медіація
- Олександр Дмитрієв, Зоряна Слюсарчук, технічний супровід
- Олена Подорожня, літературне редагування
- Андрій Маслюх, переклад
- Ігор Ткачик, консультування, оцифрування
- Антон Ткачук, Богдан Ємець, трейлер та відеоісторія
- Євген Червоний (Метамузей), Тарас Бентковський (Bentko Furniture), технічна підтримка
Кінокамери з колекцій Ігоря Ткачика, Ігоря Козака, Георгія Котельникова та родини Ореста Бачмаги.
Дякуємо Вероніці Гоменюк, Барбарі Ромер, Андрію Боярову, Надії Смазі, Олені Буйвідт, Юлії Коваленко, Наталі Уден, Беллі Дітятьєвій, Анні Багаченко, Львівському Фотомузею, Львівській міській раді
Виставка реалізовується в межах проєкту "Суспільство з кіноапаратом: історії візуальних режимів та практик творення в Україні" за підтримки Українського культурного фонду.
Позиція Українського культурного фонду може не збігатись з думкою автора.
Зображення
Верхнє: з колекції Міського медіаархіву Центру
Галерея: Богдан Ємець