Об'єднання Митців artes [та інші історії львівського модернізму]

Об'єднання Митців artes [та інші історії львівського модернізму]

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

28.05.2021

Центр міської історії презентує результат багатолітнього проєкту — доповнене видання книги Пйотра Лукашевича "Об'єднання Митців artes (1929-1935) та інші історії львівського модернізму" у перекладі та за редакції Андрія Боярова.

Ця книга впроваджує у обіг історії таких транзитних та гібридних явищ ХХ століття, як творчість групи "artes". Дотепер вони залишаються мало використаною можливістю для осмислення культурних практик як минулого, так і сучасності. Монографія описує львівське середовище митців-модерністів міжвоєнного періоду з особливою увагою до постатей та ідей, що формували групу "аrtes". Вона була заснована у Львові наприкінці 1929 року, після повернення молодих і радикально налаштованих митців із навчання у Модерній Академії Фернана Лєже та в інших європейських осередках. Об'єднання програмно включало митців різних національностей — поляків, євреїв, українців, а його виникнення і діяльність були пов'язані зі світовими центрами — передусім Парижем та з локальними контекстами міста. У різні періоди з групою artes були пов'язані, зокрема, Отто Ган, Генрик Стренг, Єжи Яніш, Людвік Ліллє, Александер Кшивоблоцький, Роман Сельський, Марґіт Райх-Сельська, Тадеуш Войцеховський, Павло Ковжун, Анджей Пронашко, Дебора Фоґель та інші митці.

Монографія є фундаментальною публікацією з історії міжвоєнного періоду в регіоні й відома спеціалістам як підставове джерело, хоча від її появи минуло майже 50 років. Поява перекладу монографії українською мовою створює нові можливості для осмислення історії групи "аrtes", розуміння спільної історії та культурної спадщини міста, як у контексті сучасної України та Польщі, так і ширше – нових бачень історії мистецтва ХХ століття. 

Українське видання книги, завдяки новим вступу, післямові та коментарям, розширенню ілюстративного матеріалу, позиціонує артесівців у ширших мистецьких та історичних контекстах. Книга буде цікава не лише для дослідників і митців, але й для широкої читацької аудиторії.

Книгу можна придбати:

У ЛЬВОВІ:

  • Центр міської історії, вулиця Богомольця, 6
  • Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького, проспект Свободи, 20
  • Муніципальна галерея, вулиця Стефаника, 11
  • Я Галерея, вулиця Шота Руставелі, 8
  • Книгарня НТШ, проспект Шевченка, 8
  • Книгарня на Федорова, вулиця Ставропігійська, 4/1
  • Галерея Iconart, вулиця Вірменська, 26
  • Книгарня Ноти, проспект Шевченка, 16

В КИЄВІ

  • Мистецький Арсенал
  • Національний художній музей України

Список точок продажу буде збільшуватись - стежте за анонсами.

post picture

Др. Пйотр Лукашевич

Історик мистецтва, випускник Вроцлавського Університету. Докторську дисертацію на тему Об’єднання Митців ‘”artes”, яка стала основою цієї монографії, захистив в Інституті Мистецтв Польської Академії Наук у 1973 році. Автор багатьох досліджень на тему польського та сілезького мистецтва ХІХ та ХХ століть. У 1976–1999 роках був науковим редактором “Щорічників Сілезького Мистецтва”. Особлива ділянка зацікавлень – історія вроцлавського музейництва. Багато років Пйотр Лукашевич був головним зберігачем Національного Музею у Вроцлаві. Організатор та співорганізатор багатьох виставок, серед яких: “‘artes’ 1929-1934” (1969); “Фредерик Пауч 1877-1950” (1977), “Експресіонізм у польському мистецтві” (1980), “Людвік Ліллє 1897-1957” (1985), “Артур Гроттгер” (1987), “Адольф Дресслер і сілезькі пейзажисти другої половини 19 століття” (1997), “Альберт Найссер. Колекціонер і меценат мистецтва” (2005), “Макс Вісліценус. Маляр вроцлавської сецесії” (2015).

post picture

Андрій Бояров

Візуальний митець, незалежний куратор, дослідник львівського й українського модернізму та авангарду. Архітектор за освітою. У полі мистецтва його діяльність найчастіше описується як концептуальна фотографія та медіамистецтво. Учасник індивідуальних та групових виставок у Таллінні, Львові, Варшаві, Лодзі, Києві, Амстердамі, Берліні та інших осередках.
Організатор, куратор та cпівкуратор м. ін. виставок “Монтажі. Дебора Фогель і нова легенда міста” (Музей Штукі, Лодзь, 2017-2018), яка отримала вищу музейну нагороду “‘Sybilla’; Knowns – Unknowns” (Центр Заменхофа, Білосток, 2017) – про сучасну львівську фотографію та медіамистецтво; “Експеримент! Майстри львівської фотографії початку 20 століття та їхні послідовники в Україні та Польщі у 20-21 століть” (Лодзь, 2018); програми “Культура (без) пробілів – Дні авангарду у Львові” (у співпраці з Центром міської історії, 2018); індивідуальних виставок Кшиштофа Войцеховського, Тадеуша Рольке, Войцеха Пражмовського та інших.

Команда проєкту

Автор книги Пйотр Лукашевич

Переклад з польської Андрій Бояров

Наукове редагування Андрій Бояров

Дизайн і верстка Ірина Цімерман

Літературне редагування Оксана Жмурко, Олена Подорожня

Коректура Олена Подорожня

Керівник проєкту Андрій Бояров

Координація проєкту Софія Дяк, Ірина Мацевко, Вікторія Панас

Проєкт реалізований за підтримки Інстутиту Адама Міцкевича, Українського культурного фонду та програми "Фокус на культуру — 2020" Львівської міської ради.

  • img

  • img

  • img

  • img

Із питаннями про детальнішу інформацію та можливість придбати книгу просимо звертатися до координаторки програм публічної історії, Вікторії Панас ([email protected])

Зображення

Верхнє: Ірина Середа

Галерея: Ірина Середа