Крутий маршрут із зупинками у Львові: Даґні Юль, Дебора Фоґель, Євгенія Ґінзбурґ
Ірина Старовойт
Український католицький університет24.5.2021, 18:30
online / zoom / youtube
Запрошуємо на лекцію Ірини Старовойт "Крутий маршрут із зупинками у Львові: Даґні Юль, Дебора Фоґель, Євгенія Ґінзбурґ".
Творчі траєкторії цих жінок-інтелектуалок в певний спосіб пролягли через те саме місто. Усі вони були високоосвічені як на свій час і обмеження в доступі до академії.
Їх біографічний час охоплює понад століття: Дагні Юль народилася 1867 р., Євгенія Ґінзбург померла 1977 р.
Дагні Юль вийшла заміж за поляка Станіслава Пшибишевського, щоб стати культурною героїнею декадансу, причому кінецьсвітні ідеї fin de siecle напряму втрутилися в її розумове і зруйнували її приватне життя.
Дебора Фогель пережила розпад своєї батьківщини, коли їй було 18, але нова геополітична ситуація відкрила для неї нові початки: навчання на філософському факультеті Львівського університету (куди перед Першою світовою війною жінок не приймали), захист докторської дисертації в Кракові, переосмислення своїх витоків на тлі опозиції традицій і новаторства. Дорослою успішною жінкою вона вивчила їдиш, щоб почати писати абсолютно модерні тексти в поезії і прозі, публікуватися на двох континентах, стати співзасновницею і мозковим центром групи "artes". Убита у Львові разом з мамою, чоловіком і сином під час ліквідації єврейського ґетто в серпні 1942 р.
Євгенія Ґінзбург потрапила до вже радянського Львова після 18 років сталінських таборів і заслання. Її забрали на допит молодою жінкою, а відпустили на волю 48-літньою бабцею, яка не впізнала власного відображення в дзеркалі. Саме тут на початку 1960-х вона написала свій автобіографічний роман "Крутий маршрут", що за силою опису і трагічністю досвіду нормалізованого страждання жінки в тоталітарних системах на той момент ще не мав відповідників в європейських літературах. Текст вдалося переправити до Італії, де він вийшов мовою оригіналу і в кількох перекладах майже на 10 років раніше, ніж "Архіпелаг ГУЛАГ" Солженіцина.
Про становлення цих жінок-авторок, про масштаб їх особистостей і спадщину та про те, як їх письмо і доля ввійшли в резонанс з genius loci Львова, котрий ніби-то залишався на місці, але мінявся до невпізнання і розпачу, буде ця лекція.
Дискутантки — Юлія Ладигіна, Анастасія Любас.
Подія є частиною лекційної програми "Гендерні виміри просторів модерності" і буде проходити онлайн на платформі zoom. Щоб долучитись до обговорення, будь ласка, зареєструйтесь.
Також буде доступна онлайн трансляція на Youtube
Серія онлайн-лекцій та дискусій "Гендерні виміри просторів модерності" організована у співпраці Центру міської історії з Українською асоціацією дослідниць жіночої історії за підтримки Фонду ім. Гайнріха Бьолля, Бюро Київ–Україна.
Зображення
Верхнє: Марґіт Райх-Сельська "Рожеве ню", 1929-1930 роки / приватна колекція