Міський міф в естетичному, культурному і художньому середовищі Харкова
Вікторія Грівіна
Центр міської історії22.4.2021, 16:00
Яку роль відіграє міф у житті сучасного міста? Як формуються наші уявлення і сприйняття певних просторів, і яким чином одні місця, пам'ятки, вулиці стають більш значущими за інші? Звідки беруться стереотипи про "небезпечні" або "престижні" райони, і як впливає така міфологізація на естетику, культуру і мистецтво, що створюється та презентується в міському просторі? У своїй доповіді дослідниця пропонує розглянути питання взаємозв'язку між естетичним і міфологічним простором Харкова і поміркувати про те, як забуті історичні наративи можуть вести далі своє існування в міських легендах, стереотипах, забобонах та інших ірраціональних проявах свідомості.
Сьогодні розвиток соціальних мереж виводить на новий етап розповсюдження уявних конструктів на кшталт "міський міф" ("urban myths") або конспірологічних теорій. Подібні конструкти можуть грати амбівалентну роль — сприяти розвитку, стимулювати або пригнічувати певні моделі поведінки. Відносно молоде місто, Харків є полем співіснування декількох історичних наративів, досить нових, щоб пам'ять про них збереглась у матеріальних формах. Тим не менш, соціальне середовище й далі продукує міфи та легенди. Саме тому на прикладі Харкова особливо цікаво дослідити появу, ефемерну природу та різні форми втілення міських міфів.
Семінар відбувається у форматі робітні, на яку запрошені дослідники для обговорення наукових проектів, досліджень, які знаходяться на різних етапах розробки, а також завершених досліджень, які готуються до друку.
Участь в міському семінарі передбачає попереднє прочитання і обговорення тексту дослідника. Якщо ви хочете долучитись до семінару, будь ласка, напишіть на е-мейл Мар'яни Мазурак ([email protected]) і ми завчасно надішлемо вам матеріали.
Зображення
Верхнє: Харків індустріальний / Упор. В.І.Єськов. Х.: Прапор, 1972. С. 10.