Мислити місто як план. Що сталося з генплануванням Києва за 35 років?
Олександр Анісімов
4Cities Urban Studies31.8.2020, 16:00
Конференц-зал Центру міської історії
"План — це генератор" — відома фраза теоретика і практика архітектури Ле Корбюзьє, що стала реальністю в СРСР. Завдяки командно-адміністративній економіці планувальникам вдавалося більш-менш рівномірно розвивати місто, просуваючи ідеали егалітарного соціалістичного суспільства. Генеральний план міста і його успішне виконання стверджували державну ідеологію не гірше парадів й свят. Хоч сьогодні ідеологія вже не відіграє центральної ролі, наслідування радянському планувальному мисленню залишилося й досі визначає майбутнє міста. Лишився підхід, що визначає планувальника над-експертом функціонування міста, його інституцію — головним суддею щодо якості плану, а Генеральний план — непохитною системою майбутнього. План, що був пов’язаний з державною власністю, 5-річками й директивним управлінням — певний метод мислення, який формує планувальний дискурс, що визначає з чого складається місто, хто бере участь в обговоренні майбутнього і як план варто втілювати в життя.
Яким чином планувальна парадигма змінювалася з часу розпаду Радянського Союзу до сьогодні? Як елементи системи містопланування Києва з Генпланом у центрі функціонують за умов ринково-олігархічної економіки? Як агенти міського планування змінюють процес без змін легального поля? Пошук відповідей на ці питання є частиною дослідницького проєкту магістерської роботи cтудента програми 4Cities Urban Studies, що координується Vreije Universiteit Brussel, Universite Libre Bruxelles та Universität Wien.
Семінар відбувається у форматі робітні, на яку запрошені дослідники для обговорення наукових проектів, досліджень, які перебувають на різних етапах розробки, а також завершених досліджень, які готуються до друку.
Участь в міському семінарі передбачає попереднє прочитання і обговорення тексту дослідника. Якщо ви хочете долучитись до семінару, будь ласка, напишіть на е-мейл Мар'яни Мазурак ([email protected]) і ми завчасно надішлемо вам матеріали.
Зображення:
Верхнє: Генеральний план Києва 1986 року, основне креслення. З книги "Полвека Глазами архитектора" В. Єжов, 2001 р.