Регіон, нація та інше: iнтердисциплінарне та міжкультурне переосмислення України
Проект був ініційований та координується Університетом Санкт-Галлена у Швейцарії (University of St. Gallen) і включав п’ять тематичних проектів, присвячених історії, літературі, мові, релігії та економіці сучасної України. Цей проект віддавав перевагу дослідженню взаємовідносин між національними та регіональними факторами. Аналізуючи регіональну динаміку в економічних, соціальних та культурних сферах, проект пропонував інший формат бачення та сприйняття сучасної України. Методологія проекту поєднувала кількісні та якісні соціологічні дослідження (опитування, глибинне інтерв’ю), дискурсивний аналіз, культурну історію і герменевтику.
П’ять підпроектів були присвячені вивченню та розумінню політичної сутності держави, котра здобула державність лише нещодавно, проте надалі прагне сформувати свою культурну ідентичність. Спільною рисою усіх цих підпроектів було їх зосередженість на темі регіоналізму. На початку роботи проекту було проведено соціологічне опитування, метою якого є визначити спільну концепцію та забезпечити усі підпроекти ширшими спільними рамками. Опитування було проведено за рахунок грантових коштів Державного Секретаріату у справах Освіти та Досліджень Швейцарії. Результати усіх підпроектів були об’єднані у міждисциплінарний аналіз та опубліковані. Методологічно проект поєднав кількісне та якісне соціологічне дослідження (анкети, поглиблене інтерв’ю, дискусії у фокус-групах), дискурсивний аналіз, історію культур та інтерпретацію.
Проект об’єднав істориків, соціологів, антропологів, економістів, літературних критиків та лінгвістів з України, Росії, Польщі, Швейцарії, Німеччини, Австрії, Канади та США та фінансується Науковими фондами Швейцарії, Австрії та Німеччини.
Кінцевою метою великого проекту було поставити під сумнів панування парадигми держава-нація при аналізі України, продемонструвавши взаємовідносини між національною та регіональною динамікою змін. Проект мав на меті продемонструвати як можна краще зрозуміти Україну через її регіони та як необхідно розглядати регіони спільно з нацією. Завданням проекту було запропонувати новий погляд на Україну як на мінливу структуру, у якій різні дискурси переплітаються, перетинаються та, в кінцевому результаті, зливаються в одне ціле. У своїй ідеї проект чітко виходив за межі традиційного погляду на Україну як структуру, безповоротно позначену традиційними політичними кордонами та культурними, економічними, історичними та релігійними стереотипами.
Наслідком роботи пропонованого проекту став спільний збірник есеїв, а також серія наукових статей, що з’являться у міжнародних часописах. Позатим, у межах проекту провадилися дослідження для чотирьох дисертацій – трьома з яких керують європейський та український керівники, а однією – європейський і американський.
Основним завданням проекту якісного соціологічного дослідження було долучитися до нашого розуміння чим є сучасна Україна. Фокусуючись на перспективі "знизу", проект також включав локальний вимір у регіональну, національну/державну, а також транскордонну перспективи.
Проект тривав 3 роки і включав підготовку та проведення якісного соціологічного дослідження (глибинних інтерв’ю та фокус-групових дискусій) у 11 містах, що представляють різні частини України.